fbpx
Viimne puhkepaik

Hauaplatsi renoveerimine ja seadusandlus

Siin blogis kirjeldan ühel Tallinna kalmistul asuva hauaplatsi renoveerimist. Renoveerimine tähendab, et taastame platsi varasema väljanägemise. Tellija soov oli asendada platsil olev kruus liivaga ja puhastada samblast piirdeplaadid. Piltidelt on väga hästi näha algne olukord. Kohapeal asja hinnapakkumise tarbeks uurides selgus, et piirdeplaadid olid vajunud suhteliselt sügavale pinnasesse ja esmamulje oli, et neid ei saa taaskasutada. Asja lähemalt uurides tekkis siiski lootus, et enamuse saab tervelt kätte ja taaskasutada. Olukorda hinnates pakkusin kliendile välja, et kalme tasapinda võiks veidi tõsta renoveerimise käigus. Kliendile sobis ja läks tööks. Õnneks sai kõik piirdeplaadid ilusti kätte ja samblast puhtaks. Taastamise käigus tõstsime platsi tasapinda ca 3 – 4 cm jagu kõrgemaks.

Tulemust näete allolevatelt piltidelt. Nendel kalmistutel kus on ohtralt okaspuid ja muruplatsi kasutada ei soovi on mõistlik katta plats liiva või plaatidega. See lihtsustab märgatavalt hooldust, kruusakattelt on väga keeruline eemaldada okkaid. Hauaplatsihooldust saab tellida siit või siit.

SEADUSANDLUS

Üldjuhul hauaplatside kasutajad ei tea, et seaduse järgi, kalmistutel midagi oma fantaasiaga leiutada ei tohi. Seadusega on reguleeritud mõõdud, tähised jne. Kalmu kujundamisel on hea tava järgida kalmistul väljakujunenud kujunduspõhimõtteid. Kalmistutel kehtib Kalmistuseadus ja lisaks veel kohaliku omavalitsuse eeskiri ja kui sellest jääb väheks siis veel Muinsuskaitseseadus jne jne. Kalmistul võivad lausa olla kehtestatud kohustuslikud reeglid.

Küsimus suurele ringile… Kalmistuseadus kehtib juba ca 10 aastat, aga kas Sina… hauaplatsi kasutaja teadsid, et seaduse järgi peaksid olema ennast registreerinud kalmistu asukohajärgses omavalitsuses hauaplatsi kasutajaks. Ilmselt enamus pole sellest kuulnudki.

Väga täpselt tuleb järgida kalmistul kehtestatud eeskirju-reegleid vältimaks hilisemaid pretensioone kalmistu haldaja poolt. Ebameeldivusi selles osas ei ole ei meile ega tellijale vaja. Seetõttu eelistame meie allhanget ja vahendusteenust mitte kasutada.